SB PingerSB Pinger to darmowy program do pingowania (w sensie SEO), czyli powiadamiania odpowiednich serwisów RPC o nowych podstronach lub treściach na stronach www.

Dla tych, którzy nie wiedzą po co pingować należy się najpierw kilka słów wyjaśnienia:
Jak wiemy, wyszukiwarki i inne serwisy posiadają różnego rodzaju tzw. roboty, czyli funkcje oprogramowania służące do przeszukiwania stron w sieci i zbierania treści w celu ich zaindeksowania i dalszej obróbki tych informacji. Taki robot, całe swoje "życie" zbiera linki z danej strony do innych stron i przechodzi do tych stron (nie zawsze od razu). I tak w kółko.

Załóżmy, że zrobiliśmy trochę wpisów w katalogach i preclach. Pozostaje nam teraz je podlinkować, czyli umieścić linki do tych wpisów na innych stronach lub pingować, po to aby robot wszedł na stronę gdzie powstał właśnie nasz wpis i zobaczył w treści link do naszej strony.

Pingowanie polega na tym, że wysyła się krótką wiadomość do robota, a dokładniej mówiąc, wyspecjalizowanych serwisów wyszukiwarki z informacją, że w sieci pojawiła się nowa treść. W założeniach ma to głównie służyć do informowania o wpisach do blogów, ponieważ zmiany w blogach następują stosunkowo szybko. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować to także do innego typu treści.

Skoro wiemy już po co pingować, przejdźmy do opisu programu:
Podstawą w programie jest lista stron, które pingujemy. W praktyce jest to lista podstron katalogów i precli, na których znajdują się nasze wpisy. Listę tę importujemy z wcześniej przygotowanego pliku csv lub zerujemy demonstracyjne dane i zaczynamy od tego momentu pingować w Seo Bohaterze po dodaniu wpisu. Seo Bohater w momencie pierwszego pingu dopisze do bazy SB pingera nową pozycję. Drzewko w SB pingerze odzwierciedla rozkład danych z Seo Bohatera, czyli mamy grupy, w każdej grupie są projekty, a w projektach adresy do pingowania.

Pingowane będą tylko te adresy, które:
  1. w drzewku są zaznaczone, oraz zaznaczony jest nadrzędny projekt i grupa,
  2. czas ostatniego pingu jest większy od minimalnego odstępu pomiędzy pingowaniem danego adresu (w godzinach),
  3. ilość dotychczasowych pingów jest mniejsza od maksymalnej ilości pingów ustalonej dla danego adresu.

Program zaczyna od tego miejsca w tabeli, na którym się ustawimy. Czyli klikamy na daną grupę lub projekt, czy adres i naciskamy opcję "pinguj".

Następnie możemy nacisnąć opcję ukrywania okienka, aby zrzucić je w formie ikonki do zasobnika systemowego (miejsce na dole, obok zegara). Kliknięcie na ikonkę przywraca okno.

Gdy program przejdzie wszystkie adresy, które spełniają warunki pingowania i osiągnie koniec bazy, wyświetli się odpowiednia informacja. I to w zasadzie, na razie wszystko.

Format importu/eksportu pliku csv:
Plik musi składać się z pierwszej linii nagłówka z taką treścią:
GRUPA;PROJEKT;TYTUŁ;ADRES;ILOSC_PINGOW;MAX_PINGOW;DATA;ZAZNACZENIE
oraz następujących po niej linii w podobnym formacie, tak jak to jest pokazane w pliku "import_test.csv", który znajduje się w głównym folderze programu i zawiera kilka linii przykładowych danych. Myślę, że ten format jest tak prosty, że nie ma nad czym tu się rozwodzić. Warto może wiedzieć, że styl daty to rok-miesiąc-dzień godzina, przykładowo: 2010-10-08 12:00:00 zaś jako zaznaczenie wpisujemy: 0=niezaznaczony, lub 1=zaznaczony.

Ilość pingów ustawiamy na 0, a max na ilość pingów, które zamierzamy wysłać. Dwa, trzy pingi powinno wystarczyć na poinformowanie google i innych serwisów o nowej treści.

W wersji 1.0c:
  • Dodana została opcja eksportu i związaną z nim zmianę w imporcie, tzn. program eksportuje także daty i czy dany adres jest zaznaczony do pingowania. Przy imporcie zaś, jeżeli w linii jest data i symbol zaznaczenia, to je też importuje, a jeśli nie ma, tak jak było do tej pory, to wstawia aktualną datę i zaznaczenie.
  • Dodano wewnętrzny zegar uruchamiany w momencie rozpoczęcia pingowania. Gdy pingowanie zatrzyma się z powodu braku odpowiedzi lub dojścia do końca bazy, wówczas, po piętnastu minutach, program ponowi pingowanie od danej pozycji lub od początku, gdy zatrzymał się na końcu bazy. Tym sposobem program można włączyć, wystartować pingowaie, ukryć okienko i zapomnieć.


Pobierz program SB Pinger.
Kategoria strony: SB Pinger
Tagi:


Podziel się na facebook-u

Korzystając z serwisu, zgadzasz się na użycie ciasteczek (cookies).  Ok . Wiecej o ciasteczkach.